Jak zadbać o równowagę życiową – ćwiczenie

Równowaga życiowa to klucz zarówno do codziennego szczęścia i zachowania zdrowia, ale również do dobrego treningu. Nie wierzysz? To wyobraź sobie taką sytuację. Zaczął się rok szkolny i po dwóch sielskich miesiącach z mnóstwem czasu na wyjazdy, treningi, zawody, a nawet spotkania towarzyskie – nagle trzeba znaleźć znowu czas na naukę. Co w takim razie zrobić, co zmienić? Może nie będę się na razie przejmował(a), zmienię coś jak się pojawią pierwsze klasówki? Tylko że wtedy poziom stresu może sięgnąć zenitu. I wszystkie siły oraz koncentrację będę musiał(a) zainwestować w naukę. Nie ma wtedy szans na dobry trening.

Tak to niestety wygląda. Bez zadbania o balans w życiu nie możemy dawać z siebie 100% zaangażowania we wszystkim, co robimy. Stres i niezadowolenie w jednej dziedzinie przekłada się na gorsze wykonanie w innej, w tym także w sporcie. Dlatego warto przemyśleć to zawczasu, a później kontrolować, jak sytuacja się rozwija.

Zadanie

Zastanów się, na co poświęcasz swój czas w ciągu doby. Będą to prawdopodobnie obszary takie, jak: szkoła, trening, przyjaciele, rodzice, inne zainteresowania, lenistwo, regeneracja (w tym sen, odpoczynek, jedzenie) itp. Następnie narysuj koło, które będzie symbolizowało jedną pełną dobę. Wpisz w to koło, ile mniej więcej czasu (godzinowo lub w procentach) poświęcasz na każdy z tych obszarów (patrz: przykład poniżej).

Następnie spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  1. Na ile odpowiada Ci taki podział?
  2. Oceń każdy z obszarów, na ile jesteś zadowolony/a z tego, ile czasu na niego poświęcasz?
  3. Czy na coś chciał(a)byś mieć więcej czasu? Jeśli tak, to kosztem czego?
  4. A może masz poczucie, że na coś marnujesz czas? Gdybyś spędzał(a) mniej czasu w ten sposób, to czego robił(a)byś więcej?
  5. Jeśli chcesz coś zmienić, to zastanów się, od jakiego małego kroku byś mógł/mogła zacząć i w którym momencie dnia byś to zrealizował(a).

Jak widzisz, równowaga w życiu nie polega na tym, żeby wszystkiego robić po równo. Musi to być dostosowane do Twoich potrzeb. W końcu celem jest, abyś miał(a) zachowane poczucie spokoju i zadowolenia. Abyś czuł(a), że ze wszystkim się wyrabiasz, niczego nie musisz żałować i masz wpływ na to, jak spędzasz każdy dzień. Bez dodatkowej presji czasu.

Powodzenia!

2 odpowiedzi na “Jak zadbać o równowagę życiową – ćwiczenie”

  1. Świetny tekst, to mega ważne, żeby zachowywać równowagę w życiu – ani obijanie się całymi dniami jeszcze nie przyniosło nikomu nic dobrego, ani też poświęcanie całego czasu wolnego na treningi itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *