Międzynarodowy dzień Spirit of the Game

3.12 to międzynarodowy dzień Spirit of the Game. Jest to jedna z podstaw ultimate frisbee, czyli sportu drużynowego opartego na rzucaniu dyskiem. Na czym polega sama dyscyplina? 

Jest to dynamiczny sport bezkontaktowy rozgrywany na trawiastym boisku, na którym rywalizują ze sobą dwie siedmioosobowe drużyny. Zadaniem zespołu atakującego jest podawanie sobie dysku i złapanie go w strefie przeciwnika po drugiej stronie stumetrowego boiska – tym sposobem zdobywa się punkt. Przeciwnicy starają się natomiast przejąć dysk lub doprowadzić do jego straty, aby przejść do ataku. Więcej dowiesz się na ultizone.pl.

Na czym polega Spirit of the Game

Spirit of the Game to zbiór reguł porządkujący grę, porównywany często do zasad fair play. Rzeczywiście opiera się on przede wszystkim na wzajemnym szacunku i traktowaniu się nawzajem tak, jak chciałoby się być samemu traktowanym w sporcie. Jest to jednak coś więcej niż sam kodeks etyczny.

Przede wszystkim dlatego, że w ultimate frisbee nie ma sędziego – każdy zawodnik samodzielnie odpowiada za jakość gry i przestrzeganie zasad. Wszyscy muszą się zapoznać z SOTG i zrozumieć, jak w rzeczywistości rozstrzyga się kwestie sporne według tego regulaminu.

SOTG reguluje każde zdarzenie boiskowe w prosty sposób: jeśli osoby dojdą do porozumienia to robi się X, a jeżeli nie (jedna zgłosi przewinienie, druga jemu zaprzeczy), to robi się Y, a spór rozstrzyga się po meczu.

Dodatkowo, aby zasady Spirit of the Game rzeczywiście były respektowane, po każdym meczu następują kolejno dwa kroki: kółko pomeczowe oraz drużynowe wystawienie oceny drużynie przeciwnej. Pierwsze polega na tym, że bezpośrednio po grze kapitanowie omawiają przy obydwu drużynach, co w danym meczu było pozytywne, co można by było poprawić oraz, czy zachowane zostały zasady SOTG. To jest również moment, kiedy można wyjaśnić niedokończone spory z boiska.

Następnie, uwzględnia się to we wzajemnej ocenie Spiritu. Ocenia się go na skali 0-4, gdzie zero oznacza zachowanie „słabe”, a cztery – „doskonałe”. Na koniec turnieju oceny są podliczane, wyciągane są średnie i najlepsze drużyny otrzymują nagrody, które są tak samo istotne, jak te za zdobycie podium. Formularz SOTG zawiera natomiast pięć aspektów:

  1. Znajomość zasad i ich użycie w grze.
  2. Faule i kontakt fizyczny.
  3. Uczciwość i gra fair play.
  4. Pozytywne nastawienie i samokontrola.
  5. Komunikacja.

Czego uczy SOTG na co dzień

Brak sędziów i zasady Spirit of the Game rozwijają u zawodników umiejętności kooperacji, asertywności oraz sprawnego szukania kompromisów – i to będąc w sportowych emocjach. Dowiedziono, że gracze ultimate przenoszą te zdolności również do codzienności poza boiskowej. Lepiej sobie radzą w wyjaśnianiu sporów niż uczestnicy standardowych sportów drużynowych z sędziami . Do tego częściej podchodzą do ludzi z zaufaniem i szacunkiem oraz szukają rozwiązań jak najmniej szkodliwych dla obydwu stron.

Z punktu widzenia psychologii sportu SOTG jest niezwykle wartościowym narzędziem. Nadaje on normy prawidłowego zachowania na boisku. Zwraca uwagę, jak powinien reagować zawodnik pod presją i jest w tym dosyć surowy. Brak kontroli nad negatywnymi emocjami, wybuchowym temperamentem czy agresywnym tonem głosu są tutaj niedopuszczalne. Zachowania tego typu uznaje się za łamanie zasad i psucie konceptu gry. Ważne jest, aby szanować zarówno siebie, pozostałych zawodników, jak i rywalizację sportową samą w sobie.

Jak korzystać z SOTG poza ultimate frisbee

SOTG oficjalnie wykorzystywany jest tylko w sportach z dyskiem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przenosić go do innych dyscyplin. Jest to świetna inspiracja wszędzie tam, gdzie nie musi być sędziego – a więc w każdym sporcie, traktowanym amatorsko. Trenerzy z Akademii Ferajna zaczęli wprowadzać swoją wersję Spirit of the Game na organizowanych przez nich rozgrywkach dziecięcej piłki nożnej. Udało się to z niezwykłym powodzeniem, o czym można przeczytać w Eurosporcie.

Więcej na temat Spirit of the Game:

Frisbee.pl (po polsku)

WFDF (po angielsku)

USA Ultimate (po angielsku)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *