Z początkiem wiosny, jako koordynatorzy Funduszu Natalii Partyki dostaliśmy propozycję, żeby zorganizować naszym stypendystom udział w badaniu o tajemniczej nazwie MindSonar. To był pierwszy raz, kiedy usłyszeliśmy tę nazwę. Nie wiedzieliśmy, o co chodzi, na czym MindSonar polega i czy to na pewno jest bezpieczne. Przeszukaliśmy Internet w poszukiwaniu opinii ten ich temat, pytaliśmy polskich psychologów, ale mało wiedzieli. Postanowiliśmy więc, że ktoś z nas musi sprawdzić to badanie na własnej skórze, zanim komukolwiek je polecimy. Jako że jestem zarazem psychologiem i zawodniczką ultimate frisbee, od razu padło na mnie.
Dlaczego chciałam wziąć udział w badaniu
Tak naprawdę, sama się zgłosiłam do tego badania. Bardzo mnie zaintrygował jego opis. Z tego, czego się dowiedziałam wynikało, że jest to badanie kontekstowe, które uświadamia danej osobie, jaki jest jej styl myślenia w wybranej sytuacji. Kontekst ustala się przed rozpoczęciem badania i uzgadnia się jego dokładną treść z konsultantem MindSonar. W moim przypadku ustaliliśmy go telefonicznie, ponieważ badanie wypełniałam sama w domu na komputerze. Można oczywiście robić je obok konsultanta lub będąc z nim w kontakcie mailowo-skypowym.
Jako osoba trenująca od 4 lat sport drużynowy ultimate frisbee i biorąca regularnie udział w różnego rodzaju turniejach, w tym rangi Mistrzostw Polski czy Europy, chciałam się dowiedzieć czegoś o sobie w kontekście rywalizacji sportowej. Wiedziałam od konsultanta, że zawodnicy często sprawdzają siebie, kiedy wygrywają, przegrywają lub mają swoją szczytową bądź najsłabszą formę. Dla mnie sytuacją wyjątkową jest natomiast granie w finale turnieju, kiedy mecz toczy się o pierwsze miejsce. Stąd powstał kontekst “ja podczas finałów”.
Na czym polega badanie
W pierwszej części badania ustaliłam swoje priorytety podczas bycia w tej sytuacji. Co wtedy chcę osiągnąć, czego unikam i jak uważam, że będę się czuła, jak zrealizuję ustalone cele. Następnie każdemu priorytetowi miałam przyporządkować typ wartości, który najlepiej odzwierciedla, co mam na myśli. Innymi słowy – jaka motywacja stoi za każdym z moich celów. Do wyboru miałam takie hasła, jak: sukces, władza, społeczność, bezpieczeństwo, porządek, życie duchowe, rywalizacja… Wartości bazujące na modelu Gravesa Spiral Dynamics. Dzięki temu dopasowałam ogólnie rozumiane znaczenia moim indywidualnym priorytetom w sytuacji grania w finale.
Cała ta część trwała 30-40 minut i dopiero po niej przyszedł czas na test główny, który zajmuje około 20-30 minut i składa się 68 pytań. Może się to wydawać długo, jednak nie było to w ogóle nużące, ponieważ samo badanie jest bardzo interaktywne. Opracowano je prostym językiem i symboliczną grafiką, dzięki czemu odpowiedzi udziela się szybko i intuicyjnie.
Po odpowiedzeniu na wszystkie pytania natychmiast generowany jest raport. Zawiera on wyniki surowe wraz z ich opisową interpretacją – łącznie 30 stron informacji na temat mojego funkcjonowania podczas finałów! Z jednej strony super, z drugiej to sporo. Dlatego bardzo ważnym elementem badania jest jego konsultacja z ekspertem MindSonar.
Konsultacja może być wykonana na żywo lub przez kamerkę online, ewentualnie telefonicznie. Trwa około 20-40 minut, zależy jak się rozgadasz 😉 Ja, jako że jestem psychologiem pracującym w sporcie, byłam bardzo ciekawa różnych szczegółów. Przede wszystkim zafascynowało mnie to, że wiele elementów omawianych w raporcie dotyczy umiejętności, nad którymi niemal zawsze pracuję z moimi podopiecznymi zawodnikami: koncentracja na celu, bycie w teraźniejszości, nastawienie na dążenie do sukcesu i wiele innych. Badanie wskazuje, jak funkcjonujesz na tych różnych płaszczyznach w wybranej przez siebie sytuacji.
Co wynika z badania MindSonar
Czego można się o sobie dowiedzieć? Ja uświadomiłam sobie, że podczas grania finału na turnieju ultimate frisbee, zachowuję się zupełnie inaczej niż zazwyczaj w moim sporcie. Zdaję się dużo bardziej na samą siebie, czuję się bardziej odpowiedzialna niż zazwyczaj za całość meczu, nie potrafię znaleźć sobie wsparcia w drużynie, a do tego mam problem ze słyszeniem czegokolwiek, w tym wskazówek kolegów i koleżanek. Są to elementy, nad którymi teraz wiem, że powinnam pracować, żeby grać finały skuteczniej i bardziej satysfakcjonująco.
Z mocnych stron dowiedziałam się o sobie, że potrafię dobrze przemyśleć ruch zanim go wykonam. Do tego jestem zorientowana na cel, co daje mi wytrwałość w wykonywaniu zadań. Wiem, co zależy ode mnie i że mam duży wpływ na sytuację. Do tego koncentruję się raczej na pozytywnych aspektac, niż negatywach oraz zwracam większą uwagę na szczegóły niż ogół sytuacji. I zdecydowanie podczas gry jestem całą sobą w teraźniejszości.
Najważniejszymi wartościami, którymi kieruję się podczas finałów, są ideały, porządek, rywalizacja, uczenie się i siła. Mniej istotne jest dla mnie bezpieczeństwo, a zupełnie nieważne jest dla mnie podejście holistyczne (duchowe), co nie byłoby zgodne z moim codziennym funkcjonowaniem. To właśnie daje wyjątkowości temu badaniu – określa mój sposób myślenia tylko i wyłącznie w ustalonej sytuacji, żadnej innej.
Zastosowanie MindSonar w praktyce
Badanie to jest powszechnie stosowane w Holandii – tam powstało i staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w biznesie. Zyskuje też coraz więcej zwolenników w sporcie. W Polsce wzięli udział w badaniu MindSonar m.in.: Natalia Partyka, Karol Bielecki, Przemek Saleta. Każda z tych osób jest zgodna, że dało im to naprawdę wiele informacji na swój temat i ich świadomość od razu stała się początkiem zmiany. Jest to badanie, na którego podstawie można wyciągnąć wiele praktycznych wniosków.
Wiedza na temat moich mocnych stron dodała mi pewności siebie. Wskazówki, co mogłabym rozwinąć, są natomiast konkretną informacją zwrotną, nad czym mogłabym popracować, żeby lepiej sobie radzić podczas grania w finałach. Na podstawie mojego doświadczenia wydaje mi się, że każdy sportowiec znalazłby coś przydatnego dla siebie, biorąc udział w badaniu MindSonar.
Stąd postanowiliśmy podjąć się wyzwania i dać szansę na udział w badaniu dziesięciu laureatom IV edycji konkursu stypendialnego Funduszu Natalii Partyki. Chcemy, aby nasi podopieczni sportowcy (m.in. Oskar Kwiatkowski, Izabela Marcisz, Radosław Furmański) mieli możliwość dowiedzenia się więcej na temat swojego funkcjonowania w sporcie oraz tego, co mogliby jeszcze rozwinąć, aby zwiększyć swoje szanse na kolejne sukcesy. Do tego chcemy przeprowadzić dla nich warsztaty z ekspertami dietetyki sportowej, psychologii sportu i tworzenia swojego wizerunku w mediach. Wszystko po to, aby zwiększyć ich możliwości rozwoju profesjonalnej kariery sportowej.
Projekt crowdundingowy Funduszu wraz z firmą MindSonar
Aby projekt został zrealizowany potrzebujemy wsparcia finansowego na opłacenie kosztu przyjazdu sportowców i ekspertów. W celu zebrania potrzebnych pieniędzy stworzyliśmy akcję crowdfundingową na portalu Polak Potrafi. Wystarczy, że wybierzesz jedną z nagród z naszej kampanii i wpłacisz wybraną przez siebie kwotę. Każda złotówka się liczy.
Wesprzyj razem z nami rozwój młodych, polskich sportowców! Wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj: https://polakpotrafi.pl/projekt/warsztaty-i-nowoczesne-badania-dla-sportowcow
Dodaj komentarz