Motywacja jest tym, co sprawia, że coś robimy i angażujemy się w daną czynność – jest tym, co napędza nas do działania. W dużej mierze chodzi o nadanie sensu swoim aktywnościom oraz na ich pozytywnym odczuwaniu.
Aby zrozumieć sens swojego działania warto odpowiedzieć na dwa pytania, które są kluczowe dla motywacji:
- Dlaczego to robisz?
- Po co to robisz?
Dlaczego
Odpowiedzi na pytanie “dlaczego” związane są z naszymi motywami, przez które zaczęliśmy daną aktywność. Co spowodowało, że wciąż chcesz to robić? Z jakiego powodu to polubiłaś/polubiłeś? Z jakich przyczyn zaczęłaś/zacząłeś i to kontynuujesz? Pytania te dotyczą w dużej mierze przeszłości, naszych wrażeń i odczuć.
Po co
“Po co” nakierowuje nas natomiast na przyszłość. Jaki widzisz cel Twojej aktywności? Co chcesz osiągnąć i po co? Wraz ze zwiększaniem się naszego zaangażowania i mijającym czasem pytania o cele stają się równie ważne, co te o motywy. Najlepiej mieć świadomość odpowiedzi na każde z nich oraz co jakiś czas je uaktualniać – w końcu to Cię nakręca do tego, że się starasz i chcesz to robić.
Rodzaje motywacji
Kiedy już nadamy sens naszym działaniom, warto sprawdzić, do jakiego rodzaju motywacji można go przypisać.
Jak widać na powyższym obrazku – najsilniejsza jest motywacja wewnętrzna. Ta, która związana jest z naszą pasją do danej aktywności, czerpaniem przyjemności prosto z niej. To te pozytywne uczucia dają największe prawdopodobieństwo, że będziemy chcieli dalej się rozwijać w danej dziedzinie.
Dobrym uzupełnieniem dla motywacji wewnętrznej są motywy związane z dodatkowymi korzyściami, które daje nam dana czynność. Na przykład: rozwój różnych umiejętności i pewności siebie, pozytywne relacje z ludźmi, sukcesy itp. Warto jednak wiedzieć, że nie zostanie się na długo w sporcie i w żadnej innej aktywności, w której naszym rozwojem steruje tylko motywacja zewnętrzna bez wewnętrznej.
Dbaj o to
Zastanów się, jakie są Twoje odpowiedzi na pytania “dlaczego” i “po co” uprawiasz sport oraz spójrz, jak te odpowiedzi rozkładają się na osi motywacji. Może trzeba coś zmienić lub zwrócić większą uwagę na czerpanie przyjemności z trenowania? Wiedz, że duże spadki motywacji w kierunku tej najsłabszej trudno się odbudowuje – znacznie łatwiej dbać o swoją motywację na bieżąco, utrzymując ją w miarę stabilnie na odpowiednio wysokim poziomie. Dlatego dbaj o nią i czerp motywację z jej silniejszej strony!
[…] się doczekać treningu i są momenty, kiedy zupełnie nie masz na niego ochoty. To normalne. Tutaj dowiesz się jak regularnie dbać o swoje chęci do wkładania wysiłku w sport. W tym artykule […]