Jakie 3 potrzeby musi spełniać Twoja dyscyplina sportu

Podczas wielu lat trenowania jednej dyscypliny sportu bardzo prawdopodobnie Twoja motywacja do tego zmieniała się na wszelkie sposoby. Są dni, kiedy nie możesz się doczekać treningu i są momenty, kiedy zupełnie nie masz na niego ochoty. To normalne. Tutaj dowiesz się jak regularnie dbać o swoje chęci do wkładania wysiłku w sport. W tym artykule wskażemy Ci natomiast, jakie trzy potrzeby powinna spełniać Twoja dyscyplina, żebyś rzeczywiście chciał(a) zostać w niej na dłużej.

Potrzeba autonomii

Pierwsza z nich jest związana z naturalną, ludzką potrzebą bycia wolnym i niezależnym. Mianowicie sport, który uprawiasz, powinien być Twoim wyborem. Jeśli to trenerzy lub rodzice odkryli w Tobie predyspozycje do danej dyscypliny, to i tak powinna być Twoja decyzja, czy ją lubisz i chcesz się w nią zaangażować. W końcu to Ty poświęcisz na to swój czas i energię – dobrze, żebyś robił(a) to z przyjemnością.

Jeśli trenowanie spełnia Twoją potrzebę autonomii, to prawdopodobnie zgodzisz się z tymi stwierdzeniami:

  • To Twój wybór, że trenujesz ten sport
  • Skoro wybrałeś/aś tę dyscyplinę, to za coś ją bardzo lubisz
  • Twój sport kształtuje to, kim jesteś i w jakim kierunku się rozwijasz

Potrzeba kompetencji

Sport uczy nowych umiejętności i każdy trenujący chce czuć, że staje się w nich coraz lepszy/a. Potrzeba kompetencji jest realizowana, jeśli tak się dzieje. Jest więc bezpośrednio związana z poczuciem, że się rozwijasz. To tłumaczy, dlaczego mamy dużo większą motywację do trenowania na początku naszej kariery sportowej – kiedy postępy są widoczne z treningu na trening. Dlatego tak ważne jest dbanie o stały rozwój – a o tym, jak to robić, pisaliśmy tutaj.

Nie musisz się martwić o realizowanie potrzeby kompetencji w swojej dyscyplinie sportu, jeśli poniższe twierdzenia odzwierciedlają Twoją sytuację:

  • Sport uczy Cię wielu umiejętności fizycznych, technicznych, taktycznych i psychologicznych
  • Kompetencje, które wyciągasz ze sportu, przydają Ci się również w życiu codziennym
  • Każdy trening i zawody to doświadczenia, które Cię czegoś uczą

Potrzeba relacji

Ostatnia z potrzeb może się wydawać najmniej istotna, a jednak historie ludzkie pokazują, że często jest kluczowa. W końcu człowiek jest istotą społeczną. Sport jest natomiast środowiskiem, w którym ludzie się spotykają. Nie da się uniknąć innych osób – trenerów, drużyny, rywali, kompanów do trenowania. Ba! Wiele zawodników spędza ze swoją grupą treningową więcej czasu w ciągu roku niż z rodziną. To, jakie są więzi w tej grupie jest więc bardzo ważne. Bardzo często to właśnie dobre relacje ze sztabem szkoleniowym i innymi zawodnikami nakręcają nas do dalszego trenowania i szybszego robienia postępów. Z drugiej strony natomiast, łatwiej się odpuszcza trening, na którym mamy spotkać skłóconego kolegę czy nielubianego trenera.

Twoje potrzeby relacji są natomiast dobrze realizowane, jeśli te zdania opisują Twoją rzeczywistość:

  • Lubisz chodzić na treningi między innymi ze względu na ludzi, których na nich spotykasz
  • Twoje relacje ze sztabem szkoleniowym i grupą treningową są oparte na wzajemnym szacunku i możesz je uznać za pozytywne
  • Przebywając w otoczeniu ludzi z Twojego sportu czujesz się dobrze

Czy zostaniesz w swoim sporcie na dłużej?

Jeśli jesteś w stanie się utożsamić z każdym z przykładowych stwierdzeń, to prawdopodobnie trenujesz sport, w którym sam/a z siebie chcesz być coraz lepszy/a. Gratulacje! W takim razie wydaje się, że dziedzina, w której się rozwijasz spełnia Twoje potrzeby autonomii, kompetencji i relacji – a więc nikt nie musi Cię do niej namawiać.

Jakby nie było jednak, sytuacja lubi się zmieniać i warto być czujnym. Jeżeli Twoja motywacja spadła i utrzymuje się na niższym poziomie przez kilka dni lub dłużej, to warto zweryfikować, co się dzieje. Mamy nadzieję, że z powyższymi wskazówkami będzie Ci łatwiej to ustalić. W razie jakichkolwiek wątpliwości jednak, warto zwrócić się o pomoc do psychologa sportu, rodzica czy trenera. Również w procesie zmian możesz potrzebować tych osób, jako wsparcia. A w przypadku ograniczonych możliwości lub pytań – pisz do nas śmiało.

 

Źródło:

Na podstawie teorii samo-determinacji Deci i Ryan

Jedna odpowiedź do “Jakie 3 potrzeby musi spełniać Twoja dyscyplina sportu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *