3 zasady tworzenia dobrych relacji w sporcie

Sport tworzą ludzie. A wszędzie, gdzie są ludzie mamy do czynienia z procesami społecznymi. Społeczności sportowe mają natomiast swoja typową strukturę. Zawsze są zawodnicy, ich rodzice, trenerzy, sztab szkoleniowy, a dalej zarządy klubów, działacze związkowi, dziennikarze sportowi, kibice, sponsorzy itd. Wszystkie te postaci są ze sobą połączone, wpływają na siebie i muszą jakoś ze sobą współpracować. Do tego nie da się zajść daleko w pojedynkę i coraz częściej mówi się o tym, że nawet sporty indywidualne są tak naprawdę drużynowe, ponieważ za sukcesem jednego zawodnika stoi cały zespół ludzi. Wiele badań oraz praktyka pokazują również, że dobre relacje są jedną z podstaw motywacji, a co za tym idzie – rozwoju.

Dlatego postanowiliśmy przygotować kilka praktycznych wskazówek dla wszystkich osób działających w sporcie. Specjalnie od psychologa sportu, Julianny Czapskiej:

Trzy zasady tworzenia dobrych relacji w sporcie

  1. Słuchaj i mów uważnie

Najwięcej nieporozumień między ludźmi wynika z błędów w komunikacji. W sposób najbardziej podstawowy można podzielić je na pomyłki wynikające z błędu osoby mówiącej lub osoby słuchającej.

Przykłady błędów w przekazywaniu informacji: mówienie zbyt ogólnie, podawanie zbyt wielu szczegółów na raz, niejednoznaczne określenie odbiorcy, pozostawianie miejsca na domysły, wielokrotne zmienianie wątków, mówienie w dużych emocjach, mówienie za cicho, za głośno lub niewyraźnie.

Przykłady błędów w odbieraniu informacji: słuchanie czegoś innego, wykonywanie jednocześnie innej czynności, nie patrzenie na mówiącego, mówienie w tym samym czasie, myślenie o czymś innym, brak koncentracji na zapamiętaniu informacji, wybiórcze zapamiętywanie tylko niektórych fragmentów.

Różnorodność błędów komunikacyjnych jest ogromna i trudno się ich wystrzec całkowicie. Jest jednak kilka prostych rzeczy, które możesz wprowadzić do swojego sposobu komunikowania się już teraz, żeby było Ci łatwiej tworzyć dobre relacje:

  • Dobieraj słowa uważnie. Każde z nich ma bowiem znaczenie i dużą moc. W zależności od tego, co powiesz możesz równie łatwo kogoś wesprzeć czy uratować, jak i zranić na wiele lat.
  • Miej świadomość, jaki jest cel Twojej wypowiedzi, komu chcesz ją przekazać i dlaczego.
  • Jeśli chcesz, aby odbiorca naprawdę dobrze Cię zrozumiał, przekaż informację jak najbardziej prosto, konkretnie i bezpośrednio.
  • Słuchając patrz na mówiącego, żeby nie pominąć nic zarówno z mowy werbalnej, jak i niewerbalnej.
  • Podczas słuchania koncentruj się tylko na słuchaniu ze zrozumieniem.
  1. Szanuj i ufaj

Dobre relacje opierają się na wzajemnym szacunku i zaufaniu. W sporcie, w ferworze gonienia za wynikami, dużej intensywności przygotowań, różnych przeszkód oraz dużych emocji – często się o tym zapomina. A są to niezwykle ważne podstawy budowania więzi społecznych.

Mówiąc o tych podstawach mam na myśli kilka aspektów. Pierwszym jest ufanie osobom w Twoim sztabie sportowym i bliskim otoczeniu, że wszyscy działacie we wspólnym kierunku i macie różne role, ale jeden cel. Takie poczucie zaufania sprawia, że dużo łatwiej o dobry rozwój. Brak wzajemnego zaufania prowadzi z kolei do różnego rodzaju problemów w grupie, które mogą ten rozwój sportowy skutecznie hamować. Dlatego zaufanie w zespole i najbliższym otoczeniu zawodnika jest tak ważne.

Kolejnym ważnym aspektem jest szanowanie poświęcanego czasu oraz wysiłku przez osoby współpracujące z Tobą i/lub będące pod Twoją opieką. Warto je doceniać na bieżąco i starać się, żeby każdy czuł się dobrze w tej współpracy. Chodzi tu zarówno o bycie wdzięcznym, jak i tworzenie odpowiednich warunków do pracy dla każdej ze stron.

  1. Wspieraj i doceniaj

Posiadanie wsparcia emocjonalnego jest czymś niezastąpionym w rozwoju. Dlaczego? Ponieważ daje nam ono poczucie bezpieczeństwa. A to z kolei pozwala nam próbować nowych rzeczy i popełniać błędy, na których możemy się uczyć. Dlatego dawanie sobie nawzajem wsparcia jest tak ważne w grupie sportowej. Dobrze jest to robić na bieżąco, udowadniając to zarówno w rozmowie, gestach i czynach.

Docenianie siebie nawzajem wpływa też pozytywnie na atmosferę w zespole. Jest to dobre źródło motywacji do rozwoju, a przy tym podstawa do powstania przyjacielskich więzi. A posiadanie przyjaciół w swoim sporcie to natomiast jedna z większych wartości, które zostają na całe życie, a zarazem kolejna motywacja do trenowania. W końcu dużo bardziej chce się starać, kiedy robi się to z ludźmi, których się lubi.

Podsumowując

Jak widać, dobre relacje w sporcie budujemy w oparciu o szacunek i zaufanie, poprzez uważne rozmawianie ze sobą oraz wzajemne wspieranie się i docenianie. Warto dbać o te podstawy z kilku względów:

  • Ponieważ dobrze być w dobrych stosunkach z ludźmi, z którymi dzielisz swoją pasję.
  • Trenując sport na poważnie spędzasz większość dni w roku w swoim środowisku sportowym – a stosując powyższe wskazówki możesz sobie ten czas umilić.
  • Tak, jak to było zaznaczone kilkakrotnie powyżej oraz w oddzielnym artykule – pozytywne więzi i wsparcie sprawiają, że jest większa motywacja do rozwoju oraz łatwiej się robi postępy.
  • Może dzięki temu zawrzesz przyjaźnie na całe życie. A to jest wartość sama w sobie!

Mamy nadzieję, że wystarczająco Cię przekonaliśmy do wdrożenia tych trzech zasad tworzenia dobrych relacji w sporcie. Trzymamy kciuki i życzymy samych pozytywnych więzi!

 

Fot. Zuzanny Czapskiej użyta za zgodą właścicielki, pobrana z jej profilu publicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *